Pohjanrannan ratsutilalla siirrytään karsinavuokraan – herukkasatoa korjataan
Viime syksystä lähtien Pohjanrannassa on viinitilan rinnalla ollut myös ratsutila.
Viime marraskuun alusta lähtien Pohjanrannan ratsutilaa ovat ylläpitäneet Päivi, Arto ja Alisa Palokangas.
Meillä on ollut heidän kanssaan erinomainen yhteistyö.
Olemme saaneet tallin, maneesin, ratsastuskentän ja tarhat hyvään kuntoon. Ratsutilan pihapiirin halkaisevan Tammaojankin kunnostustyö on valmistumassa.
Ratsutilalla hevosista on pidetty hyvää huolta. Tallilla on ollut vallalla hyvä yhteishenki.
Jostakin syystä tallille on saatu kovin vähän hoitohevosia.
Osaltaan tähän on vaikuttanut se, että vuokraus käynnistyi myöhään syksyllä. Hevosten omistajat olivat sitoutuneet talvikaudeksi muihin hoitopaikkoihin. Sitten edessä oli kesä, jolloin hoitopaikoilla on heikko kysyntä.
Näissä oloissa ratsutilan ylläpitäminen on ollut taloudellisesti raskasta. Tästä syystä Palokankaat halusivat luopua tilan vuokrauksesta.
Olimme tästä hyvin pahoillamme. Vuokralainen on ollut mieluisa ja yhteistyömme on sujunut erinomaisesti.

x x x
Tänään voimme iloksemme kertoa, että yhteistyömme Palokankaitten kanssa jatkuu.
Olimme ehtineet jo sopia yhteistyöstä lähikuukausien ajaksi. Kerroin siitä 24.8. julkaisemassani blogikirjoituksessa.
Nyt voimme kertoa, että olemme päätyneet toisenlaiseen ratkaisuun.
Ratsutilan kannattavuuden turvaamiseksi hevosten omistajille tarjotaan hyvin edullisia ja joustavia ehtoja.
Pohjanranta Oy vuokraa hevosten omistajille karsinapaikkoja hintaan 200 euroa (alv 0%) kuukaudessa. Vuokra sisältää sähkön, veden ja jätehuollon.
Jatkamme uuden vuokralaisen etsintää Pohjanrannan ratsutilalle.
Toistaiseksi ja tarvittaessa ainakin ensi toukokuun loppuun saakka Hevospalvelu Palokangas Oy tarjoaa hevosten omistajien tarvitsemat palvelut. Tarjolla olevat vaihtoehdot löytyvät lähiaikoina Hevospalvelu Palokangas Oy:n Facebook-sivulta.
Karsinapaikan vuokranneilla on ensisijainen oikeus käyttää maneesia ja ratsastuskenttää.

x x x
Pohjanrannassa on viime päivinä korjattu herukkasatoa. Kun viinin valmistukseen tarvittava määrä mustaherukkaa on nyt saatu korjatuksi, myydään sitä halukkaille ostajille. Viiden kilon laatikon hinta on 25 euroa.
Marjoja voi varata Pohjanrannan vastaanotosta (info@pohjanranta.fi, 016-275 070). Marjaa saavat nopeimmat ostajat.
